banner

Ochrana dravcov na Slovensku

Spoločne s ochranármi z organizácie pre ochranu voľne žijúcich dravých vtákov a sov na Slovensku sa podieľame na vytvorení harmónie medzi krajinou a priemyselnou činnosťou na území, ktoré je súčasťou distribučnej oblasti ZSE.
Ochrana dravcov na Slovensku

Ochrana dravcov na Slovensku sa venuje výskumu a ochrane voľne žijúcich dravých vtákov a sov vo voľnej prírode na celom území Slovenska. Vplyvom nadzemných elektrických vedení na vtáctvo sa organizácia zaoberá dlhodobo a systematicky. Spoločne s ochránarmi z organizácie sa podieľame na vytvorení harmónie medzi krajinou a priemyselnou činnosťou na tomto území, ktoré je zároveň súčasťou distribučnej oblasti ZSE.

Naša spolupráca spočíva v ochrane vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení. Pomáhame pri osadzovaní ekozábran na konštrukcie stĺpov vedenia, na vedenia vysokého napätia inštalujeme tzv. odkloňovače, ktoré minimalizujú riziko nárazov do vedenia aj v zhoršených poveternostných podmienkach.

Úspešná adopcia orla kráľovského

Orol kráľovský je najvzácnejším druhom orla hniezdiaceho na Slovensku. Preto sú jeho hniezda počas hniezdneho obdobia pravidelne kontrolované odborníkmi z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Začiatkom júla 2015 našli ochranári pri takejto kontrole jedno opustené mláďa. Mláďa bolo odobraté z hniezda a bolo vložené do hniezda k náhradným rodičom, v ktorom bolo mláďa rovnakého veku. Orlíča dostalo meno Karol. Adoptívna rodina prijala Karola veľmi dobre, rodičia prikrmovali obe mláďatá rovnako, rovnako ich tiež chránili svojimi krídlami pred horúčavami. Začiatkom augusta vyleteli nevlastní súrodenci Karol a Katka z hniezda. 

Bližšie informácie:

lifeenergia.sk
dravce.sk

 

Sídlo

Nadácia ZSE
Čulenova 6, 816 47 Bratislava

Poštová adresa

Nadácia ZSE
Čulenova 6, 816 47 Bratislava