Pomáhame zachovávať remeslá našich predkov

Elektrárňa Piešťany sa na jedno popoludnie stala miestom stretnutia tradičných remesiel zo západného Slovenska. Už tretí rok Nadácia ZSE podporuje v grantovom programe Rozprúdime regióny aj projekty, ktoré uchovávajú pôvodné zručnosti našich predkov pre ďalšie generácie. Široká verejnosť mala možnosť nielen spoznať ale si aj priamo vyskúšať jednotlivé techniky, vstup na podujatie bol voľný. V priestoroch Elektrárne si pozvané organizácie pripravili pre širokú verejnost jedinečnú ochutnávku tradičných zručností.

Mestské kultúrne stredisko Štúrovo prinieslo do Piešťan ochutnávku techniky výroby modrotlače a jej využitia v súčasnosti.

OZ Bábence Krakovany svojou činnosťou zachraňuje svetový unikát, zanikajúcu Krakoviansku paličkovanú čipku. Pre návštevníkov si pripravili valce na paličkovanie a tí najzručnejší si mohli odniesť vlastnoručne vyrobenú vianočnú ozdobu.

OZ Slavica dlhodobo prispieva k šíreniu povedomia o slovenskom ornamentálnom umení. Záujemci o túto techniku mohli okúsiť prekresľovanie vzorov a pod dohľadom lektora si svoje návrhy preniesť na ekologické tašky.

Dlhovekosť, občianske združenie z farmy vo Vinosadoch, sa venuje chovu oviec, kôz, lám a tiav a spracovávaniu ich vlny. Na podujatí nám ukázali ako sa češe vlna, prácu s kolovrátkom a tkanie nití na krosnách.

OZ CZIFFER svojou činnosťou nadväzuje na dlhoročnú tradíciu slovenskej výšivky v obci Cífer. Práve tu bola založená prvá výšivkárska škola na Slovensku. Na mieste sa mohli všetci zapojiť do tvorby veľkoformátovej výšivky s motívom vizuálu grantového programu Rozprúdime regióny.

PROAPIS šíri svojimi aktivitami povedomie o včelách, včelárstve a včelích produktoch medzi širokou verejnosťou a deťmi. Návštevníci si mohli domov odniesť včelárske produkty najvyššej kvality.

Sídlo

Nadácia ZSE
Čulenova 6, 816 47 Bratislava

Kontaktujte nás

nadaciazse@zse.sk
0907 718 093

Poštová adresa

Nadácia ZSE
Čulenova 6, 816 47 Bratislava